Властивості організмів. Ріст та розвиток.
Властивості живих організмів

1) живлення; 

2) дихання;

3) розмноження;

4) розвиток; 

5) ріст;

6) подразливість.

Більшість тварин і людина сприяють дії подразників за допомогою органів чуттів: органи зору, нюху, слуху, смаку, дотику.

 

 

Цікаво знати

У деяких тварин розвиток відбувається з дивовижними перетвореннями. Наприклад, у метеликів із яєць вилуплюються личинки-гусені, які через певний час утворюють лялечку. На стадії лялечки відбуваються складні процеси перетворення, і вже з неї виходить новий метелик. Такий розвиток називають непрямим, або розвитком з перетвореннями. Непрямий розвиток характерний для метеликів, жуків, жаб.

 

Відеотека

Переглянути матеріал за темою у  відеоформаті.

 

 

  

 

Ріст  зміни в організмі, під час яких його розміри і маса збільшуються

Розвиток— зміни в живій системі, які ведуть до появи її нових якостей.

Розмноження — відтворення собі подібних.

Подразливіть здатність реагувати на дію зовнішніх подразників – чинників середовища життя.

Організм  відкрита жива система, якій властиві здатність до живлення, дихання, росту, розвитку, розмноження, подразливості.

Клітина  найменша жива система.

 

КЛІТИННА БУДОВА ЖИВИХ СИСТЕМ
 

Нашу планету населяє величезна кількість організмів. Організм - будь-яке тіло живої природи. Спільним для всіх організмів, що населяють нашу планету, є клітинна будова. Організми побудовані з клітин, які забезпечують процеси їх життєдіяльності.


джерело ілюстраціїї

Існують живі системи, які складаються лише  з однієї клітини. Такі системи називають одноклітинними. До них належать бактерії, деякі водорості і гриби. Але більшість живих організмів є багатоклітинними  - рослини, тварини, людина. 

 

ВЛАСТИВОСТІ ОРГАНІЗМІВ. РІСТ ТА РОЗВИТОК

 

Організм - відкрита система.


Основна його властивість - постійний зв'язок із середовищем життя шляхом обміну речовин, енергією, інформацією. Цей зв'язок відбувається завдяки процесам життєдіяльності - живленню, диханню, росту, розвитку, розмноженню і подразливості.

 

Всім живим організмам потрібна їжа. Надходження з їжею поживних речовин забезпечує ріст та розвиток.

Рослини ростуть протягом усього свого життя. Їхній ріст супроводжується збільшенням розмірів та утворенням нових вегетативних органів. Такий ріст називається необмеженим.

Ріст тварин також супроводжується збільшенням розмірів — пропорційно збільшуються всі органи,  але нових органів не утворюються. Ріст триває певний період життя тварин, тобто є обмеженим.

 

 

Усі ці процеси разом необхідні для набуття дуже важливої властивості організму — здатності до розмноження, що забезпечує неперервність життя.

 

 

Важливою властивістю живих організмів є подразливість - здатність реагувати на зміни у навколишньому середовищі та пристосовуватися до них. Так, наприклад, рослина, що росте на підвіконні повертає свої листки до сонця, а квіти тюльпану розпускаються, якщо їх внести у    теплу кімнату.

 

ПРИСТОСУВАННЯ РОСЛИН І ТВАРИН

ДО ЗМІН У НАВКОЛИШНЬОМУ СЕРЕДОВИЩІ

 

Для процесів життєдіяльності живих організмів характерна повторюваність, періодичність. Тому все живе підпорядковане біологічному ритму.

 

По квітках рослин можна визначити час доби. О п’ятій годині ранку розкриваються квітки шипшини  і маку, о десятій – мати-й-мачухи, а осот у цей час «заплющує очі».  Після полудня змикають пелюстки квітки польової гвоздики, а потім і кульбаби.

 

Особливе значення має вивчення поведінки тварин для вирішення одного з найважливіших завдань людства – захисту навколишнього середовища. Тварини «повідомляють» нам про майбутні природні катастрофи або метеорологічні зміни.

 

Чуєте пісню жайворонка – погода буде ясна. Нічна пісня солов’я віщує ясний день, кування зозулі – теплу погоду. Ластівки літають високо – на суху і ясну погоду. Перед дощем вони літають над землею, над водою торкаючись її крилами.

 

На дощ улітку особливо активно кумкають жаби. Досить точно передбачають погоду бджоли. Якщо в найближчі 6-8 годин буде дощ, вони активно метушаться біля вулика і далеко не відлітають. «Видають» вони і довгострокові прогнози. Пасічники дізнаються, якою буде зима, на основі отвору у вулику, який залишають бджоли: великий отвір – буде тепла зима, маленький – чекай сильних морозів.

 

Прекрасними метеорологами є павуки, прогнозують погоду також і мухи, оси, жуки, коники-стрибунці.